2012. január 31., kedd

SPANYOLORSZÁG: Santiago de Compostela

Santiago de Compostela
Foto:jagelado

La Coruna és Pontevedra között félúton a tengerparttól alig 25 km-re található Santiago de Compostela, a világhírű katedrális, a 46 templom és a 114 torony városa.
Foto:Lumbuga
Róma és a Szentföld után a keresztény világ legfontosabb zarándokhelye, Spanyolország vallási központja.
Ebben a városban őrzik Szent Jakab földi maradványait, és a világ minden tájáról érkeznek ide a szent sírjához zarándokok. A város központja a Plaza de Espana. Itt emelkedik a város fő látnivalója, a katedrális.
A műemlékekben gazdag város igazi arcát csak a július 25-én kezdődő és egy héten át tartó ünnepségsorozat idején lehet megismerni, amikor évről évre több mint ezer év óta ,zarándokok ezrei keresik fel a katedrálist Szent Jakab iránti tiszteletből.
A térnek a székesegyházzal szembeni oldalát a 25 boltívvel ékesített homlokzatú, 1766-1777-között épített Rajoy palota, a jelenlegi Ayuntamento, a Városháza foglalja el.

Városháza
Foto:M.Peinado

Szent Jakab székesegyház

Kéttornyos, latinkereszt alaprajzú,kápolnasorokkal szegélyezett háromhajós szentélykörüljárós templom. A katedrális hosszú építéstörténete azzal kezdődött, hogy II.Alfonz rendelésére új sírhelyet jelöltek ki az apostol földi maradványai számára. Erre egy dombtetőt, a Campus Stellae-t szemelték ki. A népmitológia szerint innen származik a város Compostela neve. A keresztény hagyomány szerint egy csillag mutatta meg, csodálatos módon a sír helyét. A sír fölé 820 körül emeltek először templomot. Ezt III.Alfonz átalakíttatta  és
megnagyobbíttatta. Ezt a templomot 997-ben al-Manszúr hadai lerombolták. A ma is látható katedrális építése 1077-ben kezdődött, s 1188-ban fejeződött be az építkezés első szakasza. Később több torony és kápolna épült az eredeti templom köré. A külső, főképp barokk kori pompa a kereszténység legnagyobb román kori templomát takarja.

Foto:meddie

A templom 100m hosszú, a középső főhajó 24, a kupola 33m magas. A térről 1606-ból való díszlépcsők vezetnek a főbejárathoz. A kapu mellet emelkedik az 1316 és 1680 között épült Óratorony. Ebben a toronyban van a világ egyik legnagyobb harangja.

Foto:notafalerni


A templom szentélye felőli oldalon nyílik a Fernandez Lechuga által 1611 után emelt Puerta Santa, amelyet 12.századi, prófétákat ábrázoló 24 kisebb gránitszobor díszít. Ezeket, amelyek Máté mester faragásai, 1694-ben helyezték el a kapun. A ,,szent kaput" csak a Santiago de Compostela-i szentévekben nyitják ki, vagyis amikor július.25.vasárnapra esik.

Foto:notafalerni

A templomba belépve a stilusteremtő, zseniális galíciai szobrász, Máté mester szobrait látjuk. A Relicario kápolnában láthatjuk ifjabb Szent Jakab,Jeruzsálem első püspöke koponyáját, id. Szent Jakab fogát, táblaképeket, egyházi drágaságokat. Ez a kápolna egyben jelentős királyi sírbolt is, itt nyugszik többek között II.Ferdinánd és IX. Alfonz leoni király, valamint VII.Alfonz is. A sekrestye mellett léphetünk be a késő gótikus kerengőbe. Az ország egyik legnagyobb és legszebb kerengőjében találjuk a katedrális múzeumát és könyvtárát. A múzeumban római sírköveket, több mint 100 válogatott flamand és madridi gobleint láthatunk. A katedrális könyvtárában gyönyörű középkori kódexeket, köztük a 12.századi Codex Calixtinust és az 1129-óta vezetett zarándokkrónikát csodálhatjuk meg.
A katedrális szentélyében, kápolnákkal körülvéve, a szent sírja(kripta) fölött emelkedik a pompázatos főoltár, amely mai arculatát 1660 és 1774 között nyerte. Az ezüsttel, jáspissal dúsan díszített márványoltár José Verdugo műve. A főoltár mellett fémtartóban Szent Jakab és Sienai Szent Ferenc zarándokbotja látható. 
Az oltár alatti kriptában, ezüst koporsóban Szent Jakab és két tanítványa, Szent Tódor,valamint Szent Athanasius földi maradványai nyugszanak.

Foto:sedoglia

Santiago de Compostela említésre méltó nevezetessége még a San Pelayo kolostor, amelynek szerzetesei egy ideig Szent Jakab földi maradványait őrizték. Érdemes megnézni még a San Francisco templomot, amelyet maga a szent, Assisi Szent Ferenc alapított annak emlékére, hogy Szent Jakab sírjához elzarándokolt.

Szent Jakab

Nincsenek megjegyzések: