2011. április 29., péntek

SPANYOLORSZÁG: Toledo 1.


Toledo az Ibériai-félszigetnek majdnem a középpontjában helyezkedik el, Madridtól 70 km-re délre található. Nemcsak földrajzi hanem évszázadokon keresztül politikai központja is volt azoknak a népeknek ,akiket a hódítás vágya Hispánia földjére sodort. Történelmi központja a Tajo folyó jobb partján, egy kanyarulatban, domb tetején épült. A város mind a mai napig megőrizte múltját,most is Ciudad Imperialy Coronadának (császári és koronás város) nevezik.

Toledo
FOTÓ:Francisco Javier Martin

TOLEDO
FOTÓ:Francisco Javier Martin


LÁTNIVALÓK TOLEDÓBAN:

Tavera kórház: (Hospital de Ttevera) amelyet a népnyelv csak városon kívüli kórháznak is nevez. 1541-ben kezdte építeni Bustamente építészmester. A lapos boltozatos előcsarnokból nagy belső udvarra érünk. A földszinten dór, az emeleten jón oszlopok tartják a reneszánsz árkádokat. A bejárattal szemközti oldalon van a templom. Úgy tartják hogy a főoltár domborműveit El Greco tervezte. Érdemes felkeresni az ugyancsak itt található XVIII.századi gyógyszertárat. 

Tavera kórház
FOTÓ:Bernard Gagnon

Tavera kórház
FOTÓ:Enzian 44.


Régi és Új Bisagra kapu: Az Új Bisagra kapu piramis alakú belső tornyait már messziről láthatjuk. A kapu két épületrészből áll, amelyeket a négyszögletes alaprajzú szorító választ el. A kaput V.Károly építtette 1550-ben . A kaput jobbról megkerülve, a városfal mellett továbhaladva a Régi Bisagra kapuhoz jutunk. Patkóíveiről,oszlopairól jól felismerhető az arab eredete. 

Bisagra kapu
FOTÓ:MartinPutz

Ezen a kapun vonult be VI.Alfonz király, keresztény hadserege élén Toledóba,amikor 373 éves mór uralom után ,1085-ben elfoglalta a várost.
A kaputól beljebb ,alig száz méterre találjuk Santiago del Arrabalt, Toledo egyik legrégebbi templomát, amit a XII.században kezdtek el építeni.


Zocodover tér: A szabálytalan, majdnem háromszögletű Zocodover tér Toledo városi életének ősi központja. Az arab időkben is itt volt a piac, ahol a Kelet híres portékáit árusították. Régen ezen a téren hajtották végre a halálos ítéleteket is. Azt az ívet, amelyen át a Tajón túli vidéket megpillantjuk, ma is Arco de la Sangrénak, Vérboltívnek nevezik.


Zocodover tér.
FOTÓ:Lourdes Cardenal.


 Alcántara híd: Az Alcántara híd a Tajo folyó legöregebb hídja. Már a római és gót időkben is híd kötötte össze e két helyen a két partot. Romjait használták fel az arabok, amikor 997-ben újra felépítették a hidat. 1257-ben árvíz rombolta le s csak két hídfő maradt meg, X. Alfonz építette újjá. A híd nyugati, város felőli végén áll az 1484-ben épült Puerta de Alcántara kapu. A keleti hídfőt egy 1721-ben épült torony zárja le. Emberek, szekerek, s lovak milliói közel hétszáz évig koptatták az Alcántara híd burkolatát, amely az autókat már nem bírja, ezért manapság gyalogosok használják.

Alcántara híd
FOTÓ:Francisco Javier Martin.


FOTÓ:Francisco Javier Martin.

FOTÓ:Francisco Javier Martin.

A hídtól nem messze található a Castillo de San Servando. Ez az ősi erődítmény, melyet előbb a XI. majd a XIV.században újjáépítettek, a középkorban csillagászati obszervatórium is volt, ma a Katonai Akadémia működik benne.

Castillo de San Servando
FOTÓ:Francisco Javier Martin.

2011. április 22., péntek

MAGYARORSZÁG: Sümegi vár.

Sümegi vár
FOTÓ:Horvabe.

Sümeg a Bakony és Keszthelyi-hegység között, a Tapolcai medencét a Kisalföld déli részével  összekötő völgyben fekszik.Ahogy közeledünk a város felé már messziről látszik, a magányosan álló, meredek oldalú Várhegy tetején Sümeg vára, a Dunántúl legnagyobb romvára.
A várat 1282-ben említik először. A XIII.századtól kezdve a veszprémi püspökök birtoka volt. A XVI.században a török veszélyre való tekintettel a régi várat korszerűen kiépítették, megerősítették. A dunántúli végvárrendszer fontos pontja lett,1563-1587 között a vár környéke a törökök kezében volt. A XVII.században és a XVIII.század első felében a vár a veszprémi püspökök székhelye volt. A Rákóczi szabadságharc idején, 1705-ben a kurucok foglalták el, s csak 1709-ben tudták az osztrákok visszafoglalni.
1713-ban a császári csapatok egy hadgyakorlat alkalmával felgyújtották és azóta rom.




Meredek sétaút visz fel a nyugati oldalon álló külső kaputoronyhoz. A kapun át az öregtoronyig húzódó falszoroshoz érünk. Túlsó végén nyílik a belső kaputorony a várudvarba, amelynek déli részén a vár legrégibb épülete, a XIII.századi öregtorony magasodik. Ez volt a vár magja,hozzá épültek a további erődítmények, a kazamatasor, a lakópalota, a kápolna, az északi várfal, a keleti oldal falai, a délnyugati védőfal és kaputorony és az olasz bástya.








 Ha kisétálunk az öregtorony mögött a vár délkeleti sarkára, ahol a kis őrtoronyból gyönyörű kilátás nyílik a Tapolcai-medence kihűlt vulkánjaira, keleten a Bakony, észak-nyugaton a Kisalföld tájaira.




2011. április 17., vasárnap

OLASZORSZÁG: Garda tó 2.

VÁROSOK A TÓ KÖRÜL:

LIMONE:Limone a hegy lábánál fekvő kisváros. A magas sziklafalak tövében, több szinten egymás fölött fehér oszlopok,amik között citromfák nőnek. A fehér oszlopok arra szolgáltak hogy téli időben üveggel fedhessék be a korán virágzó fákat.
Limone különösen szép ha hajóval jövünk, mert így látszik legjobban a sok limonaie maradványa,ahol egykor a citromot termesztették. A citromtermesztés kezdete a 13.századra nyúlik vissza. Ma már csak nagyon kevés limonaie működik.

Limone
FOTÓ:Zorro2212

Limone
FOTÓ:robinbos

FOTÓ:Yannic Meyer.


RIVA del GARDA: Ha tovább megyünk észak felé a tó végén találjuk Rivát. Riva régimódi kicsit olasz, kicsit osztrák város, szép kikötővel,ahol egy régi óratorony áll, árkádos házak közt.
A város fölötti szédítő szikla  csúcsán Arceo ősi vára áll. Riva 14 ezer lakosú és a tó második legnagyobb városa. A Habsburg Birodalom későbbi kis városában sok híres ember is megfordult.Pl: Thomas Mann, Friedrich Nietzsche, Franz Kafka író és a költő Rainer Maria Rilke. Az első világháború után Riva olsz fennhatóság alá került.
Rivában található a Rocca,a 12.században vízívár állt a helyén,később erős erődítménnyé alakították át. Ma a város múzeumát találjuk benne. A város szimbóluma az óváros központjában a 34 m magas Torre Apponale. A torony a 13. században épült és a kikötőt védte. Rivában van a Garda tó legszebb és legnagyobb szabad strandja. Rivától 5 km-re található egy jó kis kirándulóhely,a Varone vízesés, amit a gyerekek és felnőttek is egyaránt élvezni fognak. 

Riva del Garda
FOTÓ:Fenillu.

Riva del Garda
FOTÓ:Wolfi

TORBOLE: A tó északi részétől a keleti oldalon indulunk tovább ahol az első város Torbole. Ezen az oldalon nagyon zöld és virágos a táj,buján nőnek a zöldes-lilás gyümölcsű fügefák, ezüstös olajfák, tamariszkuszok, és édes illatú mirtuszbokrok. Torbole a sportos fiatalok üdülőhelye, mert a tónak ezen a részén lehet a legjobban szörfözni.

MELCESINE: A keleti part következő városa Melcesine ahol egy, a tóba nyúló sziklaháton magasodik a vöröslő tornyú Scaligeri-vár. A várból szép kilátás nyílik a tóra és a város háztetőire. Melcesine és környéke is egy dús virágoskert,ahol az itt honos agavék mellett láthatunk még gránátalmafákat, babérligeteket,ciprusokat és leandereket. 

FOTÓ: kries.


Ott ahol a tó szorosa véget ér, és a medre kiszélesedik ,ott található a tó névadó városa Garda. A város felett nagy hegytömb magasodik a Rocca, amit már messziről látni. Innen továbbhaladva jutunk Lazisébe. Az óvárost ma is teljes egészében körülöleli az 1370-ben épített városfal, és a központba csak három városkapun lehet bejutni. Lazisének gyönyörű kikötője van.

FOTÓ:g0m3rpyl3


GARDALAND:

Ha gyerekkel utazunk a Garda tóhoz akkor fürdésre legalkalmasabb a déli-délkeleti partszakasz. A tó déli részén sekély a víz,északon gyorsan mélyül. A gyerekek legnagyobb élménye lehet a Garda tó mellett található Gardaland. A Gardaland egy hatalmas vidámpark,amit 1975-ben nyitottak meg. A szabadidőpark a Disnylendek mintájára épült,így a gyerekek mellett a felnőttek is élvezni fogják. 

FOTÓ:marcodelsorbo



FOTÓ:occhietto.


FOTÓ:occhietto.


PARCO NATURA VIVA:


Lazise közelében található ez az autós szafaripark, ahol saját személyautónkkal zsiráfok, oroszlánok, tigrisek és mindenféle madarak között autózhatunk.Az állatok szabadon sétálhatnak az autók között,ezért az ablakok /majdnem/ mindig csukva legyenek.

FOTÓ:King Molan

FOTÓ:lo33.










2011. április 8., péntek

OLASZORSZÁG: Garda tó 1.


Garda tó.
FOTÓ:Ampfinger.

A Garda tó Olaszország legnagyobb tava,és a legszebb az észak-olaszországi alpesi tavak között. Hossza 51 km,legszélesebb pontján 17 km széles,a legmélyebb pontja 346 m. Vize keskeny csíkja fölé olyan meredek hegyfalak magasodnak,akár a norvég fjordok. De itt a tó vizében melegen lubickol az élet, a magas sziklafalak alatt citrom és narancsligetek virulnak. Néhol láthatunk a víz fölé nyúló meredélyeken egymáshoz szoruló házacskákat,szőlő és rózsalugasokkal. A parti úton a Gardesanán, az egyik alagútból a másikba futnak az autók, és a sziklafalba vájt árkádokon át látjuk a csillogó vizet. Tavasszal ez a második Riviéra. Olaszország egyik gyönyörű virágoskertje virul ki a Monte Baldo még hóval borított, távolba vesző hosszú gerince alatt.  A virágos, kaktuszos,pálmás sétányok mögött szorgos műhelyek dolgoztak egykor. A tó és környéke ősi ipari vidék. A környékbeli bányák vasából a közeli városkákban kovácsolták valaha a velencei gályák láncait és ágyúit.

Garda tó.
FOTÓ:mr.ahorn.

FOTÓ:Manfred Heyde.



TÓ KÖRÜLI VÁROSOK:

DESENZANO: Desenzano a tó déli kapuja. A Garda tó déli felén lévő városok olyan vidéken találhatók, amely már semmiben nem hasonlít az északi részekhez. Míg északon az ember a hegyek között érzi magát, Desenzano és Sirmione környéke lapos,majdnem a Pó-síkságra hasonlító vidék.
A 120 ezer lakosú Desenzano a Garda tó körüli települések közül a legnagyobb.Felette tornyos vár, földje alatt római emlékek. A ,,Lacus Benacus" a mai Garda tó ugyanis a rómaiak egyik kedvelt üdülőhelye volt.

Desenzano
FOTÓ:RicciSpeziari


SIRMIONE:A 6 ezer lakosú helység gyönyörű fekvésével vonzza a látogatókat. A félsziget pontosan a déli part közepénél nyúlik észak felé a tóba. Sirmione a Garda tó egyik legismertebb települése. A félsziget végén áll a Scaliger-kastély.A 13.században Mastino della Scala építette a körfalakon belül ezt a vízívárat.
Sirmione azonban nem csak mostanság vonzza az embereket. Már Konstantin császár idején a nagy római termekhoz hasonló fürdőpalota épült itt,ennek romokban is impozáns nagy barlangokhoz hasonló maradványait nevezte al a nép ajka Catallus grottáinak.

Sirmione.
FOTÓ:Manfred Heyde.

SIRMIONE:
FOTÓ:Adam Sporka.


FOTÓ:David Spender.

FOTÓ:Olgite.

FOTÓ:David Spender.



SALO: A tó körmedencéjéből mielőtt szűkülni kezdene, hosszú széles öböl nyílik nyugatnak. Ez a híres bresciai riviéra, s az öböl végén Salo városa. Salonak van a leghosszabb és legszebb parti sétánya a tó körül.
A parton nincs gépjárműforgalom, egyik kávézó éri a másikat, a tóparti padokon pedig nyugodtan ücsörögve fagylaltozhatunk. Salo a tó környéki települések közül az egyetlen amelynek dómja van.1453-ban kezdtek az építéséhez késő gótikus stílusban. Saloban volt a gyászos emlékű ,,saloi köztársaság" a német megszállás alatti olasz terület utolsó fasiszta kormányának a székhelye.

Salo.
FOTÓ:Tiny Lab.


Salo.
FOTÓ:David Spender.

TOSCOLANO-MODERNO: Toscolano a tó szűkületénél található. A meredek tövéből széles, lapos földnyelv nyúlik a vízbe,barátságos üdülőkkel, szép ligetekkel:ez Toscolano-Moderno.

Most már a tó 33km hosszan északnak húzódó keskenyebb részén haladunk.Itt mélysége 300 m körüli,medre csupa szikla,ezért olyan tiszta,kék a vize. A keleti parton végignyúló,2000 m-es hegyfal a Monte Baldo. A parti Gardesana út fölött egy régebbi szerpentinút kapaszkodik a meredek hegyoldalba. Ezt az utat még akkor építették stratégiai célokból,amikor a közeli Tignale fennsíkon húzódott az osztrák határ. Érdemes rajta végigmenni mert a tó fölé 700m magasan nyúló sziklák fölött leírhatatlanul szép kilátás tárul elénk. Lent szédítő mélységben csillog a tó, szemben a Monte Baldo fala fölött még május végén is fehérlik a hó. Tignáléban található a Madonna di Montecastello templom, ami egy sziklacsúcson áll,és lélegzetelállító a kilátás a tóra. 

FOTÓ:slacabos




Folyt.köv.