2018. augusztus 25., szombat

OLASZORSZÁG: Velence 3.


ÉRDEKESSÉG VELENCÉRŐL.

HARRY'S BAR: Velence híres bárja:Harry's Bar,vagy Harry bárja. 1930-ban az Európa-Britannia nevű előkelő hotel bárjában Giuseppe Cipriani kínálta az italokat és keverte a koktélokat. A szálloda vendégei között volt három amerikai:a fiatal diák Harry Pickering,a nagynénje és annak fiatal szeretője. A legtöbb időt a szállodában és annak bárjában töltötték ,és szórták a pénzt .Két hónap múlva egy vitát követően a nagynéni szeretője meglépett a szállodából. Harry pedig ott maradt a hatalmasra rúgó kifizetetlen számlával. Giuseppe nagyon megsajnálta a fiatal amerikait és neki adta nehezen összeszedett pénzét,10 000 lírát,ami akkor tekintélyes összegnek számított.Ebből a pénzből akart Giuseppe önálló bárt nyitni. Az amerikai ebből a pénzből amit kapott ,kifizette az összes tartozását és azonnal visszautazott Amerikába. Giuseppe meg volt győződve róla hogy soha többet nem látja az amerikait.De az pár hónap múlva visszatért, és kifizette a tartozását. Hálája jeléjül megtoldotta még 30 000 lírával.Ez már elegendő tőke volt, hogy ketten saját bárt nyissanak,amelyről Cipriani évekig csak álmodott. A bárhoz a helyet Giuseppe felesége Giulietta találta meg. A Szent Márk tér közelében,a csónakkikötőnél,a Calle Vallaresso Nr.1323 alatt. Köszönetnyilvánitásként Harry's Bar névre keresztelte.

Harry's Bar

Harry bárja nagy siker lett.Az évek során rengeteg híresség megfordult a bárban.Harry bárja mindmáig semmit sem veszített a gazdagokra és szépekre gyakorolt vonzerejéből. Hírességek akik megfordultak a bárban: Ernest Hemingway, a Rothschildok, Arturo Toscanini, Orson Velles, Arisztoteles Onasszis és Maria Callas, Truman Capote, Charlie Chaplin, Diana hercegnő és Károly herceg.
Giuseppe italkompozícióinak sorába olyan egyszerű ,de zseniális italok tartoznak ,mint a Bellini és a Tiziano. A bár megnyitásától kezdve kínáltak az italok mellé apró finomságokat is,ebből az egyik nagy hírnévre tett szert. Ennek a története az 1950-es évekre nyúlik vissza. Akkoriban a világító vörös színeiről híres velencei reneszánsz festőnek, Vittore Carpacciónak volt kiállítása a városban,a hajszálvékonyra szelt,majonézzel, citrommal, Worcester-szósszal, tejjel,sóval és fehér borssal pácolt,vörös színű bélszínszeleteket a carpaccio névre keresztelte. Ez a különlegesség ma már minden olasz étlapon szerepel,de az eredeti ma is Harry bárjában kapható. Amikor 1980-ba Giuseppe meghalt,fia vette át a bár vezetését.

Carpaccio

Bellini koktél.


2018. augusztus 20., hétfő

OLASZORSZÁG: Velence 2.

Aki több napot tölthet Velencében, ne mulasszon el néhány hajókirándulást a lagúnák szigeteire. A Lidóra a sűrűn induló hajójárattal juthatunk el. A Lidóra érve,a keskeny szigetet keresztbeszelő S.Maria Elisabetta sétányon át a központi strandhoz jutunk. A part mentén húzódó Marconi sétaútról gyönyörködhetünk Olaszország egyik legszebb fürdőhelyének képében
.

MURANO:Murano a világhírű velencei üvegipar évszázados központja. A Canale Principale mentén álló hajdani Giustiniani palotában az üveg dísztárgyak múzeumát találjuk.A 16.századtól Murano szállította az európai királyi udvarokba és főúri kastélyokba a páratlanul könnyed és elegáns kristály üvegárut.

Murano.

Murano.


BURANO: Ebben a csendes kis halászfaluban készül a gyönyörű velencei csipke

Burano
.
TORCELLO: A lagúnák egyik legrégebbi települése Torcello. Ősi múltjáról két műemlék tanúskodik. A XI. században épült bizánci stílusú S.Fosca és a mellette álló még régebbi dóm,amit 639-ben alapítottak,mai képét 1008-ban kapta.
S.Fosca
Hosszabb mintegy kétórás hajóúton érhető el a lagúnák déli részén fekvő Chioggia, az adriai halászat egyik központja.

TÖRTÉNELMI REGATTA:A történelmi evezősverseny Velence egyik legrégebbi eredetű ünnepsége. Több mint hatszáz esztendeje, minden szeptemberben megtartják. A látványos fesztivál az evezősök parádéjával kezdődik. Felvonulásukat a Bucintoro, a dózse díszesen faragott, aranyozott,bársonnyal bevont hajója vezeti. A Canal Grande  erre a napra evezős hajók versenypályájává alakul.A viadalt a csatorna partjáról többezres  néző és szurkoló sereg figyeli.




A hajósok jellegzetes viselete:a kék nadrág,a fehér tengerészing,és a piros szalagos szalmakalap.


VELENCEI KARNEVÁL:Velencét évente egyszer farsang idején, színes, zajos forgatag lepi el. A város fölpezsdül, mindenütt álarcos karneválozók nyüzsögnek,versengnek a legeredetibb jelmez díjáért. Itt,Velencében a karnevált nagyon komolyan veszik, hiszen több száz éves hagyományról van szó. A 14-16.század között Velence volt a maszk és álarckészítő mesterek fellegvára.
Hivatalos velencei jelmezek: PANTALONE:a zsémbes és kapzsi ,vén kalmár öltözéke:testhez simuló vörös kabát, hegyes orrú cipő,fekete bársonyköpeny.
BANTA: ez volt az egyik legkedveltebb velencei kosztüm.Hölgyek és urak is viselhették, egy háromszögből,
egy fekete lepelből,és egy fehér arcmaszkból állt.


ARLECCHINO:a szemtelen bohóc jelmezének tartozéka a fekete arcmaszk, a filckalap és a tarka foltokból varrott ruha.





KÉPEK A VÁROSRÓL















































Fotók: NOVANTA